Iulie 2026 Exporturile de textile și îmbrăcăminte cresc cu 7,6% față de anul trecut, pe măsură ce reaprovizionarea cu amănuntul de peste mări se accelerează

Aug 14, 2026

Conform statisticilor comerciale oficiale publicate de Administrația Generală a Vămilor, volumul exporturilor de textile și îmbrăcăminte din China a înregistrat o revenire puternică în iulie 2026. Măsurată în USD, valoarea exportului pe o singură-lună a fost atinsă.28,79 miliarde de dolari, reprezentând a7.6%creștere-peste-an-cea mai mare rată de creștere a exporturilor-lună înregistrată în acest an.

 

Această creștere reflectă încheierea ciclurilor de reducere a stocurilor în străinătate și lansarea concentrată a comenzilor de achiziții de toamnă și iarnă în rândul mărcilor globale de retail. Cu toate acestea, o defalcare detaliată a categoriilor de export și a piețelor de destinație relevă o divergență structurală pronunțată între materialele intermediare din amonte și articolele de îmbrăcăminte finite din aval.

 

1. Defalcarea datelor comerciale: valorile USD și RMB dezvăluie divergențe între categorii

Evaluarea performanței comerciale în funcție de valorile valutare confirmă faptul că cumpărătorii internaționali acordă prioritate articolelor de îmbrăcăminte finite din aval, în timp ce întârzie temporar reaprovizionarea cu țesături și fire din amonte:

  • Defalcare pe categorii din iulie (USD):Exporturile intermediare de textile (fire și țesături) au totalizat12,35 miliarde de dolariîn iulie, în creştere6.4%an-peste-an, dar contractare8.7%lună-peste-lună. Exporturile de îmbrăcăminte finite au ajuns16,45 miliarde de dolari, sărind8.5%an-peste-an și în expansiune4.4%lună-peste-lună.
  • Performanță cumulativă (ianuarie – iulie USD):Exporturile totale de textile și îmbrăcăminte atinse174,75 miliarde de dolari, sus2.4%an-peste-an (extindere cu 1 punct procentual mai rapid decât creșterea cumulativă S1). S-au acumulat intermediari textile85,34 miliarde de dolari(+3.9% YoY), în timp ce articolele de îmbrăcăminte terminate au ajuns89,40 miliarde de dolari(+0.9% YoY), subliniind o mai mare stabilitate-de creștere pe termen lung a materialelor textile din amonte.
  • Valori denominate în RMB:Totalul exporturilor ianuarie-iulie atins1.208,43 miliarde RMB(-1,5% YoY; textile la 5905,5 sute milioane RMB +0.1%, articole de îmbrăcăminte la 6178,8 sute milioane RMB -2,9%). Exporturile pentru o singură lună în iulie au totalizat196,26 miliarde RMB(+2.3% YoY, -1,1% MoM), cu textile la84,14 miliarde RMB(+1.1% YoY, -8,2% MoM) și articole de îmbrăcăminte la112,12 miliarde RMB(+3.1% YoY, +5.1% MoM).

 

2. Dinamica pieței și vulnerabilitățile structurale

În timp ce datele de export din iulie evidențiază o capacitate operațională puternică în rețeaua integrată de producție textilă a Chinei, performanța comercială rămâne neuniformă pe piețele regionale și pe nodurile lanțului de aprovizionare:

 

Performanța exporturilor de textile și îmbrăcăminte din China (iulie și ianuarie-iulie 2026)

Comerț Metric / Sector Valoarea exporturilor din iulie (USD) Creștere anuală iulie Creștere luna iulie Ianuarie – iulie cumulat (USD) Cumulat YoY
Combinat textile și îmbrăcăminte 28,79 miliarde de dolari +7.6%(Maximă anuală) -- 174,75 miliarde de dolari +2.4%
Intermediari textile 12,35 miliarde de dolari +6.4% -8.7% 85,34 miliarde USD +3.9%
Îmbrăcăminte finisată 16,45 miliarde de dolari +8.5% +4.4% 89,40 miliarde de dolari +0.9%
Piața regională din SUA Prima{0}}Jumătate șofer +12.5% (S1 YoY) Motor primar de creștere Unică piață-în creștere Riscul structural

 

Factorii de risc cheie care influențează continuitatea-a doua jumătate includ:

  1. Dependența de-creștere unică a pieței:Statele Unite au servit drept motor principal de creștere, înregistrând a12.5%Creșterea importurilor-peste-anual în H1 2026. cererea de importuri europene a rămas constantă, în timp ce piețele regionale tradiționale-inclusiv ASEAN, Japonia și Coreea de Sud-s-au slăbit.
  2. Cicluri de comprimare și livrare a comenzii:Cumpărătorii de peste mări mențin strategii de inventar conservatoare, favorizând dimensiuni mai mici ale loturilor, termene de livrare mai scurte și reaprovizionare cu răspuns rapid-pentru comenzile în vrac pe termen lung-.
  3. Nealiniere în amonte vs. în aval:În prezent, mărcile de peste mări consumă stocurile de țesături existente înainte de a se angaja pentru noi comenzi de țesături. Fabricile de țesut și vopsit din amonte se confruntă cu o recuperare întârziată a comenzii în comparație cu fabricile de asamblare de îmbrăcăminte.

 

3. A doua-strategii operaționale pentru producătorii de textile

Pentru a parcurge diferențele dintre categorii și pentru a capta a doua-jumătate a cererii de reaprovizionare, întreprinderile textile trebuie să alinieze fluxurile de producție cu programele de achiziții în străinătate:

  • Execuție export de articole de îmbrăcăminte:Producătorii de articole de îmbrăcăminte ar trebui să se concentreze pe ferestrele de vârf de livrare de toamnă/iarnă, specializându-se în îmbrăcăminte exterioară funcțională, îmbrăcăminte termică și îmbrăcăminte activă cu valoare-adăugată, pentru a evita concurența la prețuri cu marjă{{1}scăzută.
  • Alinierea țesăturii în amonte:Fabricile de țesut și filat ar trebui să se pregătească pentru un val secundar de reaprovizionare a țesăturilor anticipat în jurul lunii septembrie, deoarece fabricile de îmbrăcăminte cresc producția de îmbrăcăminte de toamnă/iarnă. Alinierea producției de fire și țesături cu producătorii interni de articole de îmbrăcăminte de export-compensează întârzierile temporare ale rezervărilor directe de țesături din străinătate.

 

4. Creșterea valorii exporturilor cu inovații conforme și durabile în fibre

Pentru a capta comenzile de export cu marjă mare-și pentru a îndeplini cerințele internaționale de conformitate a mărcii în timpul ciclurilor de reaprovizionare cu-răspuns rapid, producătorii de textile trebuie să acorde prioritate materiilor prime certificate și durabile.

 

Integrarea fibrelor sintetice avansate îmbunătățeștePerformanța materialuluiși sprijină conformitatea comercială globală:

  • Trasabilitate eco-certificată cu polimeri reciclați:Pentru a îndeplini mandate stricte de mediu pe piețele de vânzare cu amănuntul din America de Nord și din Europa, filaturile încorporează certificate GRS-Fibră discontinuă de poliester reciclatîn fire de export. Utilizarea polimerilor reciclabili trasabili reduce emisiile de carbon, atinge obiectivele de sustenabilitate a mărcii și întărește competitivitatea fabricii.
  • Soluții eco-de fibră degradabilă:Integrarea tehnologiilor durabile precumSeria biodegradabilă CiCLO®permite fabricilor să producă țesături ecologice-care reduc persistența microfibrelor sintetice în ecosistemele naturale. Implementarea materialelor eco-proiectate îmbunătățește diferențierea produselor și creează durabilitateReziliența lanțului de aprovizionareîmpotriva volatilității comerțului global.

 

Rezumat strategic pentru directorii de export de textile

Creșterea exporturilor din iulie din China demonstrează rezistența producției integrate de textile în timpul ciclurilor de reaprovizionare în străinătate. Pe măsură ce cumpărătorii la nivel mondial solicită livrare rapidă-răspuns și durabilitate verificată, producătorii care combină producția flexibilă cu intrările de fibre conforme rămân cel mai bine poziționați pentru a capta cota de piață.

 

Folosind rețeaua noastră internațională de lanț de aprovizionare consacrată în China, Thailanda și Vietnam, sprijinim partenerii comerciali la nivel mondial în aprovizionarea cu intrări de fibră de înaltă{0}}performanță și conformă, optimizarea fluxurilor de lucru de producție și execuția rezistentă.Strategii globale de aprovizionare.

S-ar putea sa-ti placa si